Nykrönt guldkapten när Smederna tar emot Lejonen

Det är dags för ett nytt försök i kampen mellan Smederna och Lejonen. Istället för regn siktar vi på sol och i Smederna ser vi både guld och färsk dansk dynamit.
Det är dags för säsongens första returmöte och därmed årets första kamp om en bonuspoäng. Den tidigare uppskjutna matchen mellan Smederna och Lejonen står för dörren och av den anledningen blir det en match redan på en måndag.
I varje års grundserie möts varje lag två gånger: en gång på hemmaplan och en gång på bortaplan. Vinner man en match får man två poäng till serietabellen, blir det oavgjort får lagen ett poäng var. Utöver det delas det även ut en bonuspoäng. Den går till det lag som kört bäst när båda matcherna slås ihop.
När säsongens första bonuspoäng står på spel för Smederna leder alltså Eskilstunalaget kampen om bonuspoängen med 46-44. Om Smederna förlorar med mindre än detta (alltså 44-45), får man ändå bonuspoängen. Detsamma gäller vid oavgjort eller vinst.

SM-guld till kaptenen
Förra veckan var det uppehåll i Bauhausligan. Den individuella SM-finalen kördes i Karlstad och efter många år av stolpe ut fick till slut Smedernas Kim Nilsson ta emot sitt efterlängtade individuella SM-guld. Efter en fenomenal grundomgång gick Kim direkt till den avgörande finalen. Väl där var det inte han som tog starten, men efter ett spännande heat visade Kim var skåpet skulle stå. Han jagade ikapp och körde om Oliver Berntzon för vinsten. Det är alltså en nybliven svensk mästare till kapten som Smederna ställer på startlinjen mot Lejonen – en kapten som nu är på jakt för nästa SM-guld.
Nytt i Smedernas trupp
Efter lång väntan är det äntligen dags: Smederna ska återigen få se ett stycke dansk dynamit i laget. Det är unge Mikkel Andersen som ska göra sin första match i smedvästen, när han ersätter Mathias Pollestad i startsjuan. Mikkel, som i Polen kör med Maciej Janowski i Wroclaw, har varit skadad senaste fem veckorna. Nu är han dock tillbaka. Hur ser då formen ut? Jo, den är rätt fin. I comebacken blev det 3+1 på fyra heat för Wroclaw, innan han under helgen vann kvalet tiill SGP2 (Junior-VM).
Kan gamla smedfavoriter frälsa Lejonen?
Lejonen kommer till Eskilstuna med en solid trupp, där två av nyckelförare är gamla publikfavoriter i Smederna. Det handlar självklart om Maksym Drabik och Kacper Woryna. Drabik körde för Smederna så sent som förra året och dominerade ofta på hemmaplan, men fick lov att lämna laget inför årets säsong på grund av snittreglerna. Kacper Woryna är en tidigare guldhjälte som gick över till Lejonen efter Smedernas floppsäsong 2023. Woryna har haft en fin säsong hittills, där han bland annat vunnit ett GP och för närvarande ligger sjua i Bauhausligans snittliga. Har dessa två herrar en bra kväll kan Smederna få det svettigt.
Laguppställningar:
Eskilstuna Smederna
1. Maciej Janowski
2. Mikkel Andersen
3. Kim Nilsson (K)
4. Gleb Chugunov
5. Andzejs Lebedevs
6. Joel Andersson
7. Daniel Henderson
Lejonen
1. Mateusz Cierniak
2. Robert Chmiel
3. Kacper Woryna
4. Wiktor Jasinski
5. Maksym Drabik
6. Mathias Törnblom
7. Casper Henriksson
Text: Pontus Lindell
Foto: Erik Kruse












