Han har länge setts som en av världens största talanger. Nu ska årets bronsmedaljör från SGP2 göra debut i Bauhausligan och det blir i Eskilstuna Smederna.
Mikkel Andersen har speedway i blodet, pappa Brian känner många till från åren i Masarna och Grand Prix. 17-åringen har nästintill prenumererat på medaljer i junior- och ungdomsklasserna. Han vann bland annat den första upplagan av SGP3 och är regerande dansk juniormästare.
Under 2025 har han tillhört Wroclaw, men har kört för Lodz i Ekstraliga 2. Där körde han till sig ett snitt på 1,575. Det blev även matcher i den polska U24-ligan för Wroclaw där han noterades för ett snitt på 2,022.
Hemma i Danmark har han representerat Vojens tillsammans med Smedernas återvändare Andzejs Lebedevs och där blev snittet 1,435 för säsongen 2025.
– Jag ser verkligen fram emot att vara en del av den här klubben och köra med Smedernas märke på bröstet nästa säsong. Det blir min första säsong i Bauhausligan och jag är väldigt glad över att det blir i Eskilstuna. Förhoppningvis kommer det ge mig mycket erfarenhet och fina minnen tillsammans med laget och er fans. Det ska bli kul att träffa klubben och alla fans nästa säsong, säger Mikkel Andersen.
– Trots hans ringa ålder är Mikkel en förare vi haft under lupp de senaste åren. Vi tror att han kan utvecklas mycket hos oss. Det är känns spännande att addera ännu en talang till truppen som vi tror kan vara en stor del av Smederna i många år framöver. Det är inspirerade att jobba med dessa unga utvecklingsbara förare, både svenska och utländska, säger Jerker Eriksson.
Mikkel går in i truppen med ett snitt på 1,357.
Truppen just nu:
Andzejs Lebedevvs 1,913 (Ny)
Gleb Chugunov 1,793
Mathias Pollestad 1,500
Mikkel Andersen 1,357 (Ny)
Joel Andersson 1,152
Daniel Henderson 0,680 (Ny)
Anton Jansson 0,500
Leo Klasson 0,500








